o firmie katalog roślin oferta promocje porady wydarzenia kontakt
język polski руский Deutsch english language
Historia gospodarstwa
 informacje o szkółce


historia gospodarstwa
ogrody z naszych roślin
film o szkółce
projektowanie ogrodów
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Szkółkę założyliśmy w 1960 roku na powierzchni kilkudziesięciu arów, stopniowo poszerzając o dalsze grunty dzierżawne. Początkowo uprawiane były krzewy żywopłotowe, jagodowe (agrest, porzeczki), róże, tulipany, narcyzy oraz warzywa, które szybko dawały dochód niezbędny do dalszego rozwoju. Mimo bardzo trudnych warunków ekonomicznych i ustrojowych, braku perspektyw dla prywatnych gospodarstw, udało się nam nabyć w 1964 roku działkę o powierzchni 1 ha. Rozpoczęliśmy budowę niezbędnego budynku gospodarczego, a następnie mieszkalnego, budowę linii elektrycznej, studni i instalacji nawadniającej. Stopniowo wyposażaliśmy gospodarstwo w narzędzia i maszyny, najczęściej własnej konstrukcji, które służą do dnia dzisiejszego.

Bardzo dużą uwagę poświęcaliśmy i czynimy to nadal, zakładaniu mateczników, kolekcji roślin ozdobnych. Obecnie w szkółce znajduje się około dwóch tysięcy gatunków i odmian. Pozwala to nam na obserwowanie i wprowadzanie do produkcji, tych najbardziej wartościowych.

W szkółce wyhodowaliśmy osiem nowych odmian roślin ozdobnych, a kolejne są w obserwacji.

Naczelnym naszym zadaniem jest wyprodukowanie materiału o wysokiej jakości w szerokim asortymencie. Dużą wagę przywiązujemy również do sprawnej i fachowej obsługi odbiorców. Świadectwem wysokiej jakości produkowanych roślin jest kilkadziesiąt dyplomów, medali i pucharów, które otrzymaliśmy za zajęcie czołowych miejsc na wystawach krajowych i zagranicznych. O wysokiej jakości świadczy również fakt eksportu, od ponad 40 lat, na bardzo wymagające rynki zachodnie (Szwecja, Norwegia, Dania i inne, łącznie 19 krajów). W latach 70-tych ponad 60% produkcji przeznaczona była na eksport. Obecnie procent ten jest znacznie przekroczony.

Lata 70-te to początek upraw pojemnikowych. Kolejne dziesięciolecie przyniosło decyzje o specjalizacji gospodarstwa, dlatego też zlikwidowaliśmy produkcję podkładek dla drzew owocowych, krzewów owocowych, cebulowych (tulipany, narcyzy), a w dalszej kolejności, z wielkim żalem krzewów róż, za które otrzymaliśmy wiele medali Złotych, Srebrnych i Brązowych Róż na wystawach krajowych.

Nieoceniony wkład w rozwój gospodarstwa miała moja żona Maria.

W gospodarstwie odbyło praktyki zawodowe kilkuset uczniów i studentów.

Na bazie gospodarstwa powstała na początku lat 90-tych szkółka roślin wrzosowatych Magdaleny (córki) i Marka Majewskich.

Od 30 lat gospodarstwo prowadzimy wspólnie z synem Grzegorzem. Inicjujemy i bierzemy udział w wielu społecznych akcjach promocji roślin, przekazując kilkadziesiąt tysięcy krzewów dla różnych instytucji, głównie szkół, w kraju i za granicą (Wilno, Lwów, Grodno, Wołkowysk, Bar, Czernichów, Obuchów).

Obecnie dysponujemy powierzchnią 30 ha, w tym około 19 ha upraw pojemnikowych i około 7 ha w gruncie. Posiadamy tunele foliowe, mnożarki, budynki gospodarcze (chłodnie i przechowalnie), sadzarki oraz samochody przystosowane do przewozu roślin na wózkach CC. W szkółce zbudowaliśmy kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadra-towych utwardzonych placów i dróg. Wykonaliśmy niezależne ujęcia wody i nowoczesny system nawadniania. Dla sprawnej obsługi zorganizowaliśmy punkt sprzedaży detalicznej.

W dalszym ciągu pragniemy poszerzać i uatrakcyjniać asortyment produkowanego materiału. Wprowadzać do sprzedaży coraz większe drzewa i krzewy, odpowiednio uformowane i przygotowane, aby zaspokoić wzrastające potrzeby naszych Odbiorców.


jesteśmy członkiem
Związku Szkółkarzy Polskich